Ako dostať dieťa k zubnému lekárovi (a nezblázniť sa)?

Autor: Všetko o zuboch | 4.7.2016 o 13:06 | Karma článku: 2,09 | Prečítané:  831x

Aj vy si lámete hlavu nad tým, či vaše dieťa zvládne návštevu v ambulancii zubného lekára a či vydrží liečebný proces – vŕtanie, plombovanie? Ako by mal rodič pripraviť dieťa na návštevu zubára? Pomôžu vám tieto praktické rady.

  • Rodič by mal dieťaťu aspoň 1-2 dni vopred povedať, že k pôjdu k zubárovi a vysvetliť, ako to bude prebiehať. Ak ide o prvú návštevu, tak aj technické detaily: „Teta alebo ujo bude mať plášť, príp. bude oblečený v bielom/zelenom, bude mať rúšku na ústach...“, „Budeš sedieť vo veľkom kresle, ktoré sa hýbe hore-dole, budú tam svietiť silné svetlá...“. Je dôležité, aby dieťa vedelo, čo ho čaká a nebolo potom zaskočené. Môžu si to aj „nacvičiť“, zahrať sa na zubára, dieťa by sa malo ocitnúť okrem úlohy pacienta aj v úlohe zubného lekára, aby malo pocit kontroly a tým väčšej istoty.
  • V príprave sa dajú použiť aj detské knižky s touto tematikou, príp. si spolu s rodičom na internete pozrieť video alebo rozprávku na túto tému.
  • Príprava však začína ešte oveľa skôr ako pár dní pred návštevou zubára. Veľmi dôležité je to, ako o zubárovi rodičia rozprávajú – či napríklad pred dieťaťom niekomu popisujú svoj vlastný nepríjemný až hororový zážitok od zubára alebo či dieťa zubárom strašia, keď si nechce umývať zuby. Výskumy ukazujú, že strach zo zubára je vyšší u detí, ktorých rodičia majú tiež strach zo zubára.
  • Výskum tiež ukazuje, že čím je dieťa mladšie pri prvej návšteve zubára, tým menšia šanca je, že sa neskôr bude báť. Preto by malo teda začať chodiť k zubárovi čím skôr, možno ešte aj vo veku, keď by to úplne nepotrebovalo, ale ide s rodičom alebo starším súrodencom napr. na jeho preventívnu prehliadku a vidí ako rodič so zubárom spolupracuje a ako to dobre zvládne.
  • Je dobré keď má dieťa za sebou pár bezbolestných preventívnych prehliadok, nie je dobré keď hneď prvá návšteva je spojená s nepríjemným vŕtaním.
  • Ak rodič vie, že sa dieťa nevyhne nepríjemnému zákroku, mal by mu to tiež vopred povedať a môžu spolu vymyslieť, čo si zoberie dieťa so sebou k zubnému lekárovi, čo by ho tam mohlo zabaviť alebo čo by mu mohlo pomôcť. Môžu si napríklad priniesť loptičku, ktorú dieťa bude v ruke držať a stláčať alebo si môžu doniesť knižku ktorú mu tam rodič bude čítať alebo z telefónu pustiť kúsok obľúbenej rozprávky.
  • Rodič by určite ani v dobrej viere nemal dieťa klamať: „Nebude to vôbec bolieť“. Ináč sa môže dieťa cítiť zradené, ak zákrok nakoniec predsa len čo i len trochu bolí.
  • Ak dieťa už má za sebou nepríjemné zážitky u zubára a veľmi sa bojí, rodič mu môže pomôcť tým, že s dieťaťom nacvičí krátke jednoduché relaxačné techniky, ktoré môžu potom spolu použiť aj bezprostredne pred návštevou lekára alebo počas nej.

     

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?