Hrdina s veľkým F

Autor: Všetko o zuboch | 8.6.2016 o 14:01 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  463x

Kedysi sme v škole podstupovali povinnú fluoridáciu, dnes je to vízia budúcnosti. Zuby skrátka potrebujú ochrancu.  

Keby sme boli v rozprávke a jej dejiskom by boli ľudské ústa, na sladké by sme sa netešili. Cukor je nepriateľ pre naše zuby. Zlomyseľné baktérie ho vítajú s otvorenou náručou, skonzumujú ho a následne si nabijú  zásobníky kyselinou, ktorá zuby zbavuje minerálov, oslabuje ich - až vznikne dierka, cez ktorú sa votrelci dostanú do vnútornej štruktúry zuba. Hrad je dobitý a zubný kaz na svete. Naozaj? Vďaka uplatneniu niekoľkých jednoduchých opatrení, v ktorých veľkú úlohu hrajú práve fluoridy, je možné zubnému kazu predísť, ale v počiatočnom štádiu ho aj zvrátiť.

Budovatelia

Fluoridy tvoria prirodzenú súčasť sliny, prijímame ich v strave, nachádzajú sa v podzemnej vode, v oceánoch. Nejde teda o nič cudzorodé. A máme šťastie, že vieme, aké sú pre ochranu zubov nenahraditeľné. A pokiaľ nie ste zástanca rozprávok, tak z praktického hľadiska je najvýznamnejším mechanizmom ochranného účinku fluoridov ich schopnosť podporovať rovnováhu demineralizačných a remineralizačných procesov na povrchu tvrdých zubných tkanív. Vytvárajú na nich zásobu vápenatých solí fluoridu, čím dosycujú kryštalickú mriežku hydroxylapatitu. Komplikované? Návrat do metafory – je to brnenie pre náš chrup. Najvyššiu účinnosť z rôznych známych foriem fluoridových prostriedkov (v USA sa celoplošne pridávajú do pitnej vody), majú lokálne aplikácie – či už domáce, ako aj odborné u špecialistu. Na zubnú kefku si nanášame zubnú pastu kvôli tomu, aby sme v ústach mali zvýšenú prítomnosť fluoridov počas dlhších časových úsekov počas dňa. A to najmä pri prechode cukrov dutinou ústnou a za zvýšenej prítomnosti mikroorganizmov, čiže zubného povlaku na povrchu zubov. Nie je pravda, že fluoridy sa menia v ústach na jedovaté látky. Pomáhajú - neškodia.

Prečo je fluoridácia potrebná?

Benefit fluoridov je predovšetkým v tom, že ide o účinnú prevenciu voči zubnému kazu. A je dôležitá, keďže zubný kaz je jedno z najčastejších ochorení na svete, detský vek nevynímajúc.  Ochranný účinok fluoridov je známy už 100 rokov, od 70-tych rokov 20. storočia sa na prevenciu proti zubnému kazu využívajú aktívne. Najrozšírenejšiu formu lokálnej aplikácie sú fluoridované zubné pasty. Prípustný obsah fluoridov v pastách pre dospelých je 1 500 ppm (1,5 mg fluoridu v 1 g zubnej pasty). U detí mladšieho predškolského veku navrhuje európske odporúčanie maximálne 1 000 ppm. U starších detí sa, naopak, zdôrazňuje predĺžené vystavenie povrchu zubov zvýšenému obsahu fluroridov. Pre spotrebiteľov v školskom veku a dospelých boli preto vyvinuté aj profylaktické zubné pasty s obsahom fluoridov vyšším než 1 500 ppm s liečivým účinkom. Ďalšími lokálnymi prípravkami sú fluoridové gély a laky (napríklad elmex gelée) s obsahom od 5 000 do 12 500 ppm a sú určené buď na domáce alebo ordinačné použitie. Aplikujú sa na vyčistené a osušené zuby. Po vyčistení gélom sa zuby už neoplachujú. V minulosti sme užívali fluoridové tabletky. Ich účinok bol však nadhodnotený, lebo ich podávanie je závislé na správnom nastavení, prísnom dodržiavaní dávkovacieho režimu a dôslednej spolupráci s rodičmi alebo zodpovednou inštitúciou. Na Slovensku sa už neodporúčajú ani nepoužívajú. Okrem toho majú fluoridy význam aj pre dospelých ľudí, ktorí ich pomocou dokážu spomaliť či zastaviť „špirálu smrti zuba“ – od zubného kazu až po jeho vytrhnutie. Samostatnú kategóriu tvoria seniori s odhalenými zubnými krčkami, ktorým hrozí kaz koreňa. Fluoridy sú pre naše zuby nepostrádateľným a naozajstným hrdinom s veľkým F.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?