Erózia – nepriateľ zubov

Autor: Všetko o zuboch | 17.5.2016 o 11:56 | Karma článku: 2,46 | Prečítané:  1367x

Erózia zubov sa na rozdiel od zubného kazu ťažšie diagnostikuje, pričom vo všeobecnosti o tomto jave vieme len veľmi málo. Za posledné roky sa jej frekvencia zvýšila na 1/3 populácie vyspelých krajín.

Za posledných 15 rokoch sa erózia rozšírila najmä medzi mladšou generáciou. Ako inak, aj tu platíme daň za kvalitu života. Medzi činitele ovplyvňujúce šírenie tohto javu patrí rastúca spotreba kyslých nápojov, ale aj samotné problematické diagnostikovanie erózie v začiatočnom štádiu. Čo je to vlastne za fenomén, ktorý sme doteraz používali azda len v kontexte zosuvu pôdy? Tušíte správne, že ide o čosi deštrukčné a – nezvratné.

Tichá daň konzumu

Zubná erózia patrí popri abrázii (nadmerné opotrebovanie len určitej skupiny zubov), škrípaniu zubov a abfrakcii (trhliny na sklovine spôsobujúce jej odlamovanie)
 medzi tzv. iné choroby tvrdých zubných tkanív. Pri jej vzniku spôsobujú externé kyseliny z jedál a nápojov trvalú a celkovú stratu vonkajšej vrstvy tvrdých zubných tkanív. Medzi prvé prejavy erózie patrí strata povrchového reliéfu zubov a prítomnosť hladkých, lesklých alebo tiež matných plôšok. Medzi ďalšie prejavy môžeme zaradiť zmenu farby povrchu zubov, následok straty minerálov skloviny, a jej zákonité zmäkčovanie. Priehlbinky a zaokrúhlenie okrajov takisto poukazujú na začiatočnú fázu choroby. Absencia bolesti v úvodnej fáze má na svedomí, že erózia je odhalená v pokročilých štádiách, kedy už dochádza k odhaleniu dentínu. Samotní lekári často nedokážu včas ochorenie rozoznať, čo zároveň znemožňuje skoré nasadenie preventívnych opatrení. Pravdou ale ostáva, že diagnostika erózie je skutočne náročná, keďže mechanizmy spôsobujúce vznik úbytku tvrdých zubných tkanív sa môžu objavovať naraz. Na identifikáciu hlavných činiteľov, zodpovedných za vznik úbytku tkanív, je nevyhnutné podstúpiť podrobné klinické vyšetrenie. Taktiež sa musí zohľadniť celkové zdravie, stravovanie a návyky pacienta.

Neprepite si zuby

Prejavy pokročilej erózie sú: žltkavá farba, zaokrúhlenie hrbolčekov a priehlbiniek na povrchu črenových zubov a na okrajoch rezákov. V miestach, kde došlo k stenčeniu zubov sa môžu objaviť lesklé alebo priehľadné plochy. Medzi typické ukazovatele pokročilého štádia erózie patrí tiež zvýšená citlivosť zubov. A to je už zle. Pýtate sa, prečo k erózii vôbec dochádza? Samotné príčiny možno rozdeliť na vnútorné a vonkajšie - kyseliny, ktoré sa dostávajú do ústnej dutiny z externého prostredia. Negatívnu úlohu hrajú v tomto prípade najmä rôzne kyslé nápoje, ktoré, paradoxne, naše chuťové poháriky vnímajú ako sladké. Najväčšia zodpovednosť za zubnú eróziu padá na pitie kolových nápojov a energetických drinkov. Čo sa jedla týka, najviac našu sklovinu ohrozujú kyslé zálievky na báze octu v šalátoch. Naopak, ďalšia príčina je čisto fyziologická. Hovoríme o ezofageálnom refluxe, pálení záhy, čo je zdravotný stav, s ktorým sa aspoň raz za život stretne až 65 % populácie západných krajín. Podobne dokážu zuby slušne zmäkčiť aj nedostatky v stravovaní alebo poruchy príjmu potravy ako sú bulímia či anorexia. Pod samotný jav sa však môže podpísať užívanie niektorých liekov, ktoré narušujú činnosť slinných žliaz, používanie produktov ústnej hygieny s príliš nízkym pH bez súčasného prijímania fluoridových iónov, a tiež nadmerná konzumácia alkoholu a psychoaktívnych látok. Samostatnú kategóriu tvoria športovci a konzumácia izotonických nápojov a preparátov. Faktorov je viac.

Majme sa pod kontrolou

Čo však dokážeme ovplyvniť sami? Medzi preventívne opatrenia patria zníženie príjmu kyslých nápojov, neutralizácia kyslých pokrmov pomocou výrobkov s vysokým obsahom vápnika a používanie. V súvislosti s hygienou ústnej dutiny sa najviac odporúča mäkká kefka, zubná pasta a ústna voda, ktoré dokážu zabezpečiť ochranu pred eróziou. Príkladom účinnej terapie pre pacientov ohrozených zubnou eróziou a pacientov s erozívnym opotrebovaním zubov je používanie zubnej pasty a ústnej vody elmex® DENTAL ENAMEL PROTECTION PROFESSIONAL, ktorá vďaka unikátnej technológii ChitoActive™ vytvára na zuboch ochrannú vrstvu zo zlúčenín cínu. Ióny cínu sa počas erozívnych útokov dostávajú do skloviny zmäkčenej pôsobením kyselín a zvýšia jej odolnosť voči pôsobeniu kyselín. Navyše, vďaka obsahu aminofluoridu chráni pasta zuby pred zubným kazom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?