Deravé zuby

Autor: Všetko o zuboch | 14.4.2016 o 15:25 | Karma článku: 2,58 | Prečítané:  1081x

Zubný kaz je najrozšírenejšie infekčné ochorenie na svete. Postihuje až 90 % dospelých a 60 – 90 % detí v školskom veku. V závislosti od krajiny. Celkovo ide o 4. najdrahšie ochorenie, hlavne kvôli tradičnému kuratívnemu prístupu.

Kto je na vine?

Pod vznik zubného kazu sa podpisuje viac faktorov. Zásadnú úlohu hrá výživa a či sa to niekomu páči alebo nie, najmä nadmerný a príliš častý príjem cukrov. Aj kariogénny zubný povlak. Áno, nie iba zubný povlak. Vďaka často konzumovaným sladkostiam si z neho dokážeme vypestovať agresora voči vlastnej sklovine. Na to však potrebujeme pochopiť mechanizmus pôsobenia baktérií, ktoré sa kŕmia cukrom a ako odpadový produkt tvoria – kyseliny. Keď popíjame celý deň sladené nápoje alebo si uštipneme z čokolády viackrát v priebehu dňa, máme istú cestu k deravým zubom. V nepriateľskom prostredí dokážu prežívať iba tie baktérie, ktoré produkujú kyseliny. Dobré v ňom strácajú životaschopnosť a neprežijú. Riziko vzniku zubného kazu zvyšujú aj lieky, napríklad antihistaminiká pre alergikov, kortikoidy, antidepresíva a iné farmaceutiká ovplyvňujúce náladu. Ich nežiaducim účinkom je zníženie tvorby slín, čo pre zuby znamená nedostatočnú očistu a remineralizáciu. Dôležitý aspekt zohráva i dôsledné čistenie zubov. „Štúdie ukázali, že väčšina ľudí si namiesto minimálne odporúčanej doby 3 minút zuby čistí v priemere 30 – 60 sekúnd, čo nie je dostatočne dlhá doba na odstránenie zubného povlaku spôsobujúceho rôzne ochorenia ústnej dutiny, najčastejšie zubný kaz alebo parodontitídu,“ uviedla manažérka vedeckých záležitostí spoločnosti Colgate-Palmolive Edita Ryšlavá.

Prenosná pliaga

Pri sladkom spôsobe života začnú kyseliny vytvárané v zubnom povlaku postupne odvápňovať sklovinu na povrchu zubu. Ako? Rozkladaním kryštálov v jeho vnútri. Zo skloviny sa šíri do zuboviny. Ale keď sa prehlodá až do zubnej drene a zasiahne dreň, pociťujeme bolesť. Prvýkrát. Odhliadnuc od toho (a s pomocou liekov proti bolesti) môže neliečený zubný kaz viesť k rozpadu väčšej časti korunky a spôsobiť  rozšírenie infekcie do vačku na hrote koreňa a odtiaľ do celého organizmu. Samozrejme, tak ďaleko by to nemalo zájsť. Pri pravidelných prehliadkach zachytí zubný lekár kaz v skorom štádiu a zub môže nafluoridovať. Dokonca je možné, že dôjde k remineralizácii skloviny, čo zvráti deštrukčný proces. Zubný kaz sa väčšinou začína tvoriť v jamkách a ryhách skloviny na žuvacích plôškach stoličiek. U detí, ktoré majú rady sladkosti, postihuje aj rezáky. Áno, to sú tie čierne pokazené predné zuby. Zubný kaz však môžu zaviesť aj rodičia do úst bábätiek. Stačí, ak majú kariogénny zubný povlak a obliznú svojmu potomkovi cumlík alebo lyžičku. Preto je dôležité myslieť na to, že zubný kaz je infekčné ochorenie a dá sa preniesť z osoby na osobu. V dospelosti je zase častým miestom výskytu zubného kazu aproximálny priestor – medzi zubami. Ako bojovať proti jeho vzniku, si prečítate v ďalších blogoch.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?