Prečo zuby „ochorejú“?

Autor: Všetko o zuboch | 7.4.2016 o 14:23 | Karma článku: 3,50 | Prečítané:  1122x

Viete, ktoré je najrozšírenejšie infekčné ochorenie na svete? Jasné, ide o blog o zuboch, takže to nebude chrípka ani alergia. Pokiaľ váš tip znel zubný kaz, tak ste trafili.

Živý systém

Sme zvyknutí, že si začneme svoje telo všímať, až keď sa ozve samo. Samozrejme, väčšinou bolesťou. A čo bolí, to je živé. Do tejto kategórie prekvapivo patria aj zuby. To, čo vidíme v ústach, sú korunky a podobne ako ľadovce plávajúce na povrchu, aj ony majú štruktúru, ktorá je nášmu zraku skrytá. V kostnom lôžku ich drží koreň, prípadne viac koreňov. A tu prechádzame do zaujímavejšej časti – k jednotlivým tkanivám. Vedeli ste, že sklovina nachádzajúca sa na povrchu zuba je najtvrdšia hmota v ľudskom tele? Pod ňou je umiestnená pevná zubovina tvoriaca najväčšiu časť zuba. Ďalšia vrstva sa nazýva zubná dreň, ide o pulzujúce jadro, ktorého súčasťou sú nervy a krvné zásobenie zuba. Na povrchu koreňa zase nájdeme tzv. cement. Je tvrdý a drsný. Zuby sú uložené v zubnom lôžku a upevnené týmito tkanivami: kosť, ďasno, parodontálne vlákna (tisíce drobných vlákien obopínajúcich zuby, pričom na jednom konci sú pripojené v cemente a na druhej do kostného lôžka), nervy a krvné zásobenie (nervy prenášajú vnemy do mozgu, kým krvné cievy prinášajú kyslík a výživu pre zuby aj parodontálne vlákna a tiež odstraňujú odpadové látky).

2 najčastejšie ochorenia

Zuby zvyknú najčastejšie trpieť na dve ochorenia - zubný kaz a parodontitídu. V krátkosti si teda predstavme, s kým alebo lepšie povedané s čím máme do činenia. Aj vy si myslíte, že zubný kaz vzniká len kvôli zubnému povlaku? Mýlite sa. Na vzniku diery v zube sa podieľa viacero faktorov. Zásadnú úlohu zohráva výživa, menovite nadmerný a príliš častý príjem cukrov. Zubný povlak je len odrazom toho, akú stravu prijímame. A záleží aj od takej banality ako je zloženie a množstvo slín, čo ovplyvňuje tak genetika ako aj niektoré druhy liekov. Nie náhodou je v ústach mokro, lebo práve sliny majú očisťovaciu schopnosť. A aj od nich záleží, či zuby budú vyzerať ako rešeto. Spomínali sme zubný povlak, ktorý sa výrazne podpisuje pod ústne zdravie. Čím dlhšie zostáva v ústach, o to viac sa mení jeho zloženie v náš neprospech. Baktérie produkujú toxíny spôsobujúce zápal ďasien. Pokiaľ je tento stav chronický, môže prerásť v parodontitídu. Tá vo väčšine prípadov neprichádza náhle, ale je dôsledkom dlhodobo zanedbanej starostlivosti a na rozdiel od samotného zápalu, ide o nezvratný proces. Ale o tom niekedy nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?