Na čo sú nám zuby a prečo nie sú všetky rovnaké?

Autor: Všetko o zuboch | 31.3.2016 o 13:51 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  654x

Človek sa rodí bez zubov. Napriek tomu, že u „štandardného“ novorodenca zuby nenájdeme, sú dobre ukryté. Samozrejme, výnimky existujú, ale sú to naozaj raritné príklady, často geneticky podmienené.

Biele ako mlieko

Aj keď zuby novonarodeného dieťaťa nie sú viditeľné, začínajú rásť vo vnútri kostného lôžka.  Ako prvé sa začnú približne v šiestom mesiaci prerezávať  dolné rezáky, po nich nasledujú horné. Ich úlohu je oddeliť a hrýzť potravu, preto sú ich hrany ploché a ostré.  Od prvých narodenín sa ukazujú dolné a horné stoličky, čo pre mnohých rodičov znamená približne šesť mesiacov sporadického natierania boľavých ďasien svojich potomkov. Odmenou za to im však je fakt, že konečne nemusia potravu mixovať, deliť na malé kúsky a že ich dieťa dokáže jedlo kvalitne rozžuť. Azda najťažšie idú očné zuby. V latinčine sa nazývajú canini – psie.  Ich korene sú hlboké a môžu spôsobiť ťažkosti v podobe zvýšenej teploty, bolesti a výraznej mrzutosti. Pokoj nastane až po tom, čo sa na povrch prederú zadné stoličky. Vo veku troch rokov by už dieťa malo mať všetkých dvadsať zubov. Ako bonus, pokiaľ sú zdravé, majú snehobiely odtieň. Za tento úkaz vďačia tenkej sklovine. A vlastne aj za svoje pomenovanie. Mliečne.
 

Jedzme, hovorme, starajme sa

Dieťa je ako krokodíl. V tomto duchu si povzdychla jedna mamička na sociálnej sieti. Teda, v jej prípadišlo o tri deti. Jednému zuby ešte nerástli, ale už-už to bolo na spadnutie, ďalšiemu sa kývali a s tretím riešila čeľustného ortopéda, ktorý mal tínedžera pripraviť o očné zuby. Jednoducho sa mu nezmestili do úst. Nečudo. Veď z prvotného čísla dvadsať sa v dospelosti  prepracujeme až na tridsaťdva:  8 rezákov, 4 očné zuby, 8 črenových zubov a 12 stoličiek ( vrátane „zubov múdrosti“).  Keďže najviac času s nami strávia práve šestky a sú to zuby, ktoré sa štatisticky najviac kazia a prichádzame o ne ako o prvé, je dobré ich dať zapečatiť. Všetci vieme, že zuby potrebujeme na to, aby sme sa mohli najesť. Bez nich by sme však nedokázali artikulovať a málokto si uvedomuje, že by si nevedel dať rady s jazykom. O chrup, či už mliečny alebo trvalý, sa treba starať – pravidelne ho zbavovať zvyškov potravy, zubného povlaku a dodávať mu aminfluoridy. Pre rôzne vekové kategórie sú určené zubné pasty elmex. Od šiestich rokov života sa odporúča intenzívna fluoridácia. Keďže mliečne zuby majú tenkú sklovinu, sú náchylnejšie na zubné kazy. Rovnaké riziko číha aj na trvalé zuby počas prvých dvoch až troch rokov od ich prerezania, lebo ešte zrejú a ich povrch je mäkší. Čím skôr sa na nich vytvorí zubný kaz, o to rýchlejšia bude špirála smrti zubu. Vďaka aplikácii elmex gelée raz do týždňa je pritom možné liečiť aj začínajúci zubný kaz a zmäknutú zubnú sklovinu vytvrdiť. Tento zubný gél je vhodný pre všetky vekové skupiny – deti, dospievajúcich aj dospelých.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?