Ústa sú najväčším zdrojom baktérií – hneď po čreve

Autor: Všetko o zuboch | 22.3.2016 o 18:27 | Karma článku: 4,90 | Prečítané:  321x

Baktérie a plesne žijúce v symbióze vo vnútri a na povrchu telesnej schránky vyhrávajú nad našimi vlastnými bunkami v pomere 10:1.

Ľudské telo sa hemží mikróbmi. Má ich byť až trilión, čo je číslo s osemnástimi nulami. Explicitne, môžu vážiť až tri štvrte kila. Je to čulá populácia, iná na každom kontinente, či už ide o pľúca, genitálie, kožu. Tie najaktívnejšie ekosystémy žijú v čreve a v ústach.

Ústa – brána do tela

Zosnulý zoológ Atwood Kofoid ani jeho kolegovia z University of California v Berkeley nemohli v roku 1929 tušiť, aký dosah bude mať ich zistenie „zvieracích parazitov v ústach a ich vplyv na ochorenia zubov“ na smerovanie ďalšieho výskumu. Desiatky rokov sa vedci zameriavali výlučne na patogénne baktérie spôsobujúce zápal a deštrukciu tkanív v dutine ústnej. Dnes už vieme, že ústa obývajú aj neškodné mikróby a že dokonca prispievajú k zdraviu ďasien, jazyka a zubov. Popravde, za perami nájdeme vstupnú stanicu do organizmu a podľa toho to tam aj vyzerá. Pri žiadnom výtere nemožno ani pri súčasných technologických vymoženostiach zistiť, ktoré mikroorganizmy sú súčasťou pestrej komunity a ktoré tadiaľto len prechádzajú. Tie prospešné sa napríklad menia v pľúcach na aerosól, u tehotných žien prestupujú do maternice. Škodlivé zase môžu spôsobiť infekcie, ktoré postihnú srdce, pankreas, hrubé črevo... Dokonca zlé ústne zdravie má u tehotnej ženy preukázaný vplyv na potrat a predčasný pôrod.

Zuby, to nie je len čistenie zubnou kefkou

Aj vy zaspávate s dobrým pocitom, že ste si vyčistili zuby kefkou a zubnou pastou a všetko je v poriadku? Ukazuje sa, že nie všetkým problémom tým dokážeme predísť. Obzvlášť, ak väčšina ľudí si čistí zuby iba 30 sekúnd! Zuby sú súčasťou špecifického priestoru s vlastnými pravidlami. V roku 2010 publikoval mikrobiológ Floyd Dewhirst z cambridgského Forsyth Insitute prvú komplexnú štúdiu o pestrej komunite mikróbov nachádzajúcich sa na jazyku, podnebí a v biofilme obopínajúcom zuby a ďasná, pričom zistil vyše 700 druhov. Ba čo viac, ukázalo sa, že medzi nimi existuje hierarchia. Prvá vrstva mikroorganizmom vytvorí prostredie pre druhú, a tá pre tretiu, štvrtú a tak ďalej. Taká rôznorodosť druhov zabezpečuje interakciu medzi nimi, ako aj hostiteľom. Vo vzájomonm spojení tak môže spolupracovať naraz 200 až 300 odlišných druhov mikroorganizmov. A preto by starostlivosť o zuby mala byť celistvá, zohľadňovať ich stavbu, umiestnenie aj funkciu. Zuby sú uložené v zubnom lôžku a upevnené kosťou, ďasnom, parodontálnymi vláknami a nervami. Pôsobenie tzv. biofilmu, teda mikroorganizmov na ich povrchu sa jednotlivé štruktúry môžu narušiť a dajú vzniknúť krvácaniu ďasien, odhaleným zubným krčkom, parodontóze. Preto je dôležité sa zubného povlaku pravidelne a účinne zbavovať. Ale o tom až nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.


Už ste čítali?