Ústa sú najväčším zdrojom baktérií – hneď po čreve

Autor: Všetko o zuboch | 22.3.2016 o 18:27 | Karma článku: 4,90 | Prečítané:  342x

Baktérie a plesne žijúce v symbióze vo vnútri a na povrchu telesnej schránky vyhrávajú nad našimi vlastnými bunkami v pomere 10:1.

Ľudské telo sa hemží mikróbmi. Má ich byť až trilión, čo je číslo s osemnástimi nulami. Explicitne, môžu vážiť až tri štvrte kila. Je to čulá populácia, iná na každom kontinente, či už ide o pľúca, genitálie, kožu. Tie najaktívnejšie ekosystémy žijú v čreve a v ústach.

Ústa – brána do tela

Zosnulý zoológ Atwood Kofoid ani jeho kolegovia z University of California v Berkeley nemohli v roku 1929 tušiť, aký dosah bude mať ich zistenie „zvieracích parazitov v ústach a ich vplyv na ochorenia zubov“ na smerovanie ďalšieho výskumu. Desiatky rokov sa vedci zameriavali výlučne na patogénne baktérie spôsobujúce zápal a deštrukciu tkanív v dutine ústnej. Dnes už vieme, že ústa obývajú aj neškodné mikróby a že dokonca prispievajú k zdraviu ďasien, jazyka a zubov. Popravde, za perami nájdeme vstupnú stanicu do organizmu a podľa toho to tam aj vyzerá. Pri žiadnom výtere nemožno ani pri súčasných technologických vymoženostiach zistiť, ktoré mikroorganizmy sú súčasťou pestrej komunity a ktoré tadiaľto len prechádzajú. Tie prospešné sa napríklad menia v pľúcach na aerosól, u tehotných žien prestupujú do maternice. Škodlivé zase môžu spôsobiť infekcie, ktoré postihnú srdce, pankreas, hrubé črevo... Dokonca zlé ústne zdravie má u tehotnej ženy preukázaný vplyv na potrat a predčasný pôrod.

Zuby, to nie je len čistenie zubnou kefkou

Aj vy zaspávate s dobrým pocitom, že ste si vyčistili zuby kefkou a zubnou pastou a všetko je v poriadku? Ukazuje sa, že nie všetkým problémom tým dokážeme predísť. Obzvlášť, ak väčšina ľudí si čistí zuby iba 30 sekúnd! Zuby sú súčasťou špecifického priestoru s vlastnými pravidlami. V roku 2010 publikoval mikrobiológ Floyd Dewhirst z cambridgského Forsyth Insitute prvú komplexnú štúdiu o pestrej komunite mikróbov nachádzajúcich sa na jazyku, podnebí a v biofilme obopínajúcom zuby a ďasná, pričom zistil vyše 700 druhov. Ba čo viac, ukázalo sa, že medzi nimi existuje hierarchia. Prvá vrstva mikroorganizmom vytvorí prostredie pre druhú, a tá pre tretiu, štvrtú a tak ďalej. Taká rôznorodosť druhov zabezpečuje interakciu medzi nimi, ako aj hostiteľom. Vo vzájomonm spojení tak môže spolupracovať naraz 200 až 300 odlišných druhov mikroorganizmov. A preto by starostlivosť o zuby mala byť celistvá, zohľadňovať ich stavbu, umiestnenie aj funkciu. Zuby sú uložené v zubnom lôžku a upevnené kosťou, ďasnom, parodontálnymi vláknami a nervami. Pôsobenie tzv. biofilmu, teda mikroorganizmov na ich povrchu sa jednotlivé štruktúry môžu narušiť a dajú vzniknúť krvácaniu ďasien, odhaleným zubným krčkom, parodontóze. Preto je dôležité sa zubného povlaku pravidelne a účinne zbavovať. Ale o tom až nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?